انگلیسی | فارسی
twitter facebook google instagram linkedin telegram aparat rss

صفحه نخست / مقالات / هنر طراحی منزل

هنر طراحی منزل


آشپزخانه یکی از اصلی ترین و پر رفت و آمد ترین مکان ها در یک واحد مسکونی می باشد که اگر دکوراسیون آن به درستی مورد بررسی و طراحی قرار نگیرد این مکان را به محلی خسته کننده و بی مصرف تبدیل می کند

طراحی و دکوراسیون آشپزخانه جز هنر، یک علم است و باید با آن بخوبی آشنایی داشت تا بتوان یک طراحی و اجرای مناسب را ارائه نمود. البته باید به این موضوع هم توجه داشت که این محیط است که ایده اولیه را به طراح می دهد تا خلاقیت خود را بکار گیرد و نقشه ای کاربردی ارائه دهد. از خواسته های مشتری نیز نباید بسادگی گذشت چرا که احتیاج اولین چیزی است که مشتری را وادار به سفارش می کند و اگر این نیاز به درستی بررسی و تجزیه و تحلیل نشود، مشتری برای تأیید طرح، دچار چالشی بزرگ می گردد.

 در ادامه با هم مروری خواهیم داشت بر بایدها و نبایدها در طراحی خانه. بیائید دکوراتور منزل خود باشید!

بایدها و نبایدهای آراستن خانه

1. استفاده زیاد از عكس‌ها

اگر فردی علاقه مند به عكس و عكاسی هستید، باید به شما بگوییم كه قاب كردن و به نمایش گذاشتن تعداد زیادی از عكس‌ها در دکوراسیون، نمی تواند کار درستی باشد. اگر تمام عكس‌هایی را كه گرفته اید دوست دارید، توصیه می‌كنیم از یك آلبوم عكس برای نمایش آنها استفاده كنید؛ تنها چند عكس خانوادگی و خاطره‌انگیز را انتخاب و آنها را قاب كنید تا به نمایش بگذارید.

2. نادیده گرفتن ورودی

راهرو ورودی در دکوراسیون هر خانه فرصت بسیار مناسبی برای ایجاد یك فضای زیبا و ایده‌آل است، پس این فرصت را از دست ندهید. دیوارهای این فضا را با رنگ‌های روشن و زیبا نقاشی كنید و آینه‌ای بزرگ روی دیوار آن نصب كنید. همچنین قسمتی را برای قرار دادن كلیدها و قبوض ماهیانه در نظر بگیرید.

3. استفاده از لوازم جانبی منسوخ

اجازه ندهید تا دکوراسیون خانه شما بواسطه استفاده از اكسسوری‌ها و یراق آلات قدیمی و از مد افتاده، كسل كننده  جلوه كند. دستگیره‌ كابینت‌ها را با انواع جدید آن عوض كنید و اكسسوری‌های قدیمی را كه سال‌ ها است در دورو بر خانه خود دارید را از دکوراسیون حذف یا آنها را با انواع جدید تعویض كنید.

4. مبلمان بی‌قرینه و نامتعادل

برخی از افراد هرگز توجهی به تعادل و همخوانی مبلمان و عناصر موجود در دکوراسیون ندارند. شما باید توجه بیشتری به تصاویر دکورهای موفق بكنید تا به مرور با چیدمان‌های ایده‌آل آشنا شوید. برای مثال اگر كاناپه‌ای دارید كه قسمت پایینی آن سنگین و حجیم است، نباید از یك میز پذیرایی سنگین در همجواری آن استفاده كنید، بلكه باید از یك میز پذیرایی ظریف شیشه‌ای و پایه‌دار بهره بگیرید و یك آباژور پایه بلند و كشیده را در كنار میز جانمایی كنید تا چشم‌ها را به سمت بالا سوق دهد.

5. نگهداشتن عناصری كه از آنها متنفرید

نگهداشتن عناصری كه از آنها متنفرید در دکوراسیون خانه، یكی از بزرگترین اشتباهات در دکوراسیون محسوب می‌شود. این كار می‌تواند لطمه زیادی به دکوراسیون شما بزند. توصیه می‌كنیم عناصری را كه دوستشان ندارید، یا دور بریزید یا به یك سازمان خیریه اهدا كنید و جای آن را به عنصری جدید و مورد علاقه خود بدهید.

6. رسمی بودن بیش از حد

اگر چه رسمی بودن دکوراسیون یك فضا اشتباه نیست، اما این به شرطی است كه راحتی و آرامش بواسطه آن مختل نگردد. افراد باید در هر فضایی هرچند رسمی، احساس راحتی كنند. دکوراسیون رسمی نباید كاربردی بودن آن را تحت الشعاع قرار دهد.

7. صندلی‌های غذاخوری ناراحت

هرگز به انتخاب و خرید مبلمان، بخصوص صندلی غذاخوری ناراحت، اقدام نكنید. قبل از خرید صندلی‌ها روی آن بنشینید و تصور كنید كه نشستن برای مدت طولانی روی آن، راحت خواهد بود؟. نکته دیگر توجه به ارتفاع آن است  دقت کنید ارتفاع صندلی و میز غذاخوری باید باهم تناسب داشته باشند. بیش از حد كوتاه یا بیش از حد بلند بودن ارتفاع صندلی استفاده از آن را بسیار مشکل خواهد کرد.

8. بهم‌ ریختگی

بهم ریختگی و شلوغی فضا نه تنها سبب تخریب جلوه دکوراسیون می‌شود، بلكه در آن فضا زندگی پراسترس و نا آرامی را تجربه خواهید کرد. هرچه دکوراسیون خانه شما خلوت‌ تر باشد، جلوه آن زیباتر و آرامش‌ بخش‌تر خواهد بود.

9. هماهنگ بودن

این كه دکوراسیونی را برای منزل خود تدارک ببینید که فضای خانه شما را شبیه به سالن نمایشگاه‌ و فروشگاه‌های مبلمان و وسایل خانگی کند اشتباهی بزرگی است، زیرا حقیقتا در این نوع خانه‌ها نمی‌شود زندگی كرد!

10. پیروی از مدهای زود گذر

پایبندی بیش از حد به مد نتیجه جالبی نخواهد داشت. زیرا مدها به همان سرعتی كه مطرح و محبوب می‌شوند به همان سرعت نیز جذابیت خود را از دست می‌دهند. این موضوع بخصوص در مورد دکوراسیون مبلمان و عناصر دیگری كه باید سال‌ها آنها را مورد استفاده قرار داد نیز صادق است. زمانی كه مد جذابیت خود را از دست می‌دهد، دیگر تحمل آن عنصر برایتان سخت خواهد شد و تعویض آن نیز ممكن است هزینه زیادی را به شما تحمیل كند.

11. مبلمان هایی كه متناسب نیستند

فروشگاه‌ ها و نمایشگاه‌ های مبلمان خیلی بزرگتر و وسیع‌ تر از اتاق نشیمن شما هستند؛ بنابراین احتمال دارد زمانی كه مبلمان را خریداری و به خانه خود می‌آورید، در دکوراسیون با مشكل سایز و مقیاس مواجه شوید. در اینجا نكاتی را مطرح می‌كنیم كه به شما كمك می‌كنند تا از مواجه شدن با این مشكل در امان بمانید:

 

* هنگام خرید وطراحی دکوراسیون، طرحی خام و ساده از فضایی را كه در اختیار دارید همراه خود داشته باشید.

* در دکوراسیون هر فضا بیش از حد وسیله قرار ندهید.

* اندازه‌گیری دقیق به به شما كمك خواهد کرد تا احتمال بروز اشتباه را كمتر کنید.

12. استفاده بیش از حد از الگوهای رنگی در دکوراسیون

 فضای دکوراسیون شما با استفاده از این الگوها ممکن است شلوغ و بهم ریخته به نظر برسد و سبب سردرگمی و خستگی چشم‌ گردد.

13. قالیچه

قبل از خرید قالیچه ابتدا ابعاد فضا را در نظر بگیرید و قالیچه را طوری روی زمین بیاندازید كه دو پایه جلوی مبلمان روی آن قرار بگیرد. استفاده از قالیچه بیش از حد كوچك یا بیش از حد بزرگ در دکوراسیون، انعکاس مناسبی نخواهد داشت.

14. نورپردازی

در هر فضا به نسبت زمانی از روز كه در آن بسر می‌برید، نیاز به نورپردازی متناسب با آن زمان دارید؛ از اینرو استفاده از دیمر را به شما توصیه می‌كنیم. این وسیله ارزان كه بسیار آسان نصب می‌شود، بسیار مفید است و می‌تواند به خوبی میزان و شدت نور را بسته به نیاز و خواسته شما تنظیم كند.

15. نصب قاب‌ها

اگر برای تماشا و دیدن یك قاب نیاز دارید كه گردن خود را بالا بگیرید، مطمئن باشید كه محل نصب قاب شما اشتباه است. قاب را باید در زاویه دید افراد نصب كنید تا بدون بالا بردن سر بتوانند آن را مشاهده نمایند. بالاترین نقطه‌ای كه مجازید یك قاب بزرگ را نصب كنید، همتراز فریم بالای درب است؛ البته بهتر است قاب پایین‌ تر از فریم درب نصب شود. همچنین اگر قصد دارید قاب را روی دیوار بالای كاناپه نصب کنید، روش درست این است كه لبه پایین قاب با بالای كاناپه 15 سانتی‌متر فاصله داشته باشد.

16. جایگاه مبلمان

در انجام دکوراسیون اتاق نشیمن مبلمان را دقیقا چسبیده به دیوار قرار ندهید و آنها را به سمت مركز فضا بیاورید. گاهی پشت مبل‌ها و كنسول‌ها به قدری زیبا هستند كه با نمایش آنها و قرار گرفتن در جایی كه پشت آنها نیز قابل مشاهده است، بر زیبایی و جذابیت دکوراسیون افزوده می شود. چیدن مبل‌ها به صورت دایره یا نیم دایره در مركز فضا نیز بر گرمی و صمیمیت آن محیط می‌افزاید.

17. پنجره‌ها

بعد از رنگ، پرده‌ها موثرترین و ساده‌ ترین راه برای تغییر جلوه دکوراسیون هستند. پرده‌ها را حداقل 5 سانتی‌متر بالاتر از قاب پنجره نصب كنید ضمن اینکه استفاده از پرده‌های تمام قد، می‌تواند بر وسعت و شكوه دکوراسیون بیافزاید.

18. رنگ ها

بسیاری از افراد عاشق رنگ‌ها هستند اما می‌ترسند از آنها در دکوراسیون منزل شان استفاده كنند. به علائق خود احترام گذاشته و آنها راعملی کنید. نتیجه هر چه که باشد حداقل رضایت خودتان را بهمراه داشته است. در استفاده از رنگ‌ها در دکوراسیون فضاهای مختلف خانه، جسورانه عمل كنید و رنگ‌هایی را كه دوست دارید در اتاق خود تجربه كنید. فقط کافی است اصل هارمونی را فراموش نکنید.

19. گل‌های مصنوعی

در كل استفاده از گل‌های مصنوعی در دکوراسیون اشتباه است، زیرا این گل‌ ها گرد و غبار را روی خود جمع می‌كنند و هیچ تاثیر مثبتی بر جو حاكم بر فضا ندارند. برای آوردن رنگ‌های زنده و زیبا می‌توانید از ظرفی پر از میوه‌های تازه و تمیز در دکوراسیون استفاده كنید. به همین سادگی!

20. استفاده بیش از حد از بالش در تختخواب و مبلمان

استفاده بیش از حد از بالش، فرد را مجبور می‌كند هنگام دراز كشیدن روی تخت یا نشستن روی مبل دقایقی را صرف  برداشتن بالش‌ها کند تا جایی برای خودش باز كند! که اینکالر زیاد دلچسب نیست.

اشتراک گزاری مطالب در :

نظرات خود را برای ما ارسال کنید


نظر شما با موفقیت ثبت شد
لطفا فیلد نام و پیام را وارد کنید

تلکا یکی از بزرگترین تولیدکنندگان مصنوعات چوبی

تمامي كالاها و خدمات اين فروشگاه، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است

بیشتر بدانید!

نماد اعتماد الکترونیکی