انگلیسی | فارسی
twitter facebook google instagram linkedin telegram aparat rss

صفحه نخست / مقالات / تمام آن چیزی که درباره کابینت باید بدانید

تمام آن چیزی که درباره کابینت باید بدانید


بدون تردید همه ما با وسواسی بسیار درباره تزئینات و دكوراسیون منزل تصمیم‌گیری می‌كنیم یا به‌طور كلی هرچیزی را برای زیبایی منزل با ذره‌بینی خاص مورد بررسی قرار می‌دهیم اما از آنجا كه بیشتر افراد به دنبال كاهش هزینه‌هایشان در این زمینه هستند در انتخاب خود ممكن است دچار اشتباه شده و نه تنها صرفه‌جویی نكنند بلكه مجبور به اضافه خرج كردن نیز باشند. بنابراین دانستن اوضاع بازار در مورد دكوراسیون منزل یكی از راهكارهای مطمئن صرفه‌جویی و اقتصادی خرج كردن برای زیبایی منزل است.

این درحالی است كه یكی از هزینه‌برترین بخش‌های منزل به‌خصوص هنگام دكوراسیون، آشپزخانه است و اصولا مبلغ قابل توجهی در این بخش هزینه خواهد شد و از آنجا كه در طراحی‌های نوین آشپزخانه در واقع بخشی متصل به دیگر بخش‌هاست و مانند گذشته با دیوار جدا نشده، باید در این زمینه با دقت و وسواس خاصی تصمیم‌گیری كنیم تا مبادا كل منزل دچار مشكل شود به همین دلیل قصد داريم كمی از زیر و زبر انتخابی اقتصادی در این بخش را برایتان بگویيم.

 

بخش‌های مختلف كابینت

هرچند ظاهر كابینت از گذشته تاكنون به‌طور كلی تغییر كرده و مدل‌ها و تنوع بسیاری به خود دیده اما در اصل موضوع هیچ اتفاق خاصی نیفتاده است چون هنوز هم كابینت از سه بخش اصلی بدنه، روكش و در‌ها همراه با یراق‌آلات تشكیل شده است و نمی‌توان تفاوتی در این موضوع به چشم دید.

البته نباید فراموش كرد در حال حاضر مواد اولیه تشكیل‌دهنده كابینت كاملا متفاوت از فلزهای گذشته هستند و با توجه به فناوری‌های نوین هر روز شاهد ورود ماده‌ای جدید برای زیبایی هرچه بیشتر دكوراسیون این بخش از منزل هستیم. اگر برای انتخاب چوب بدنه به فروشگاه  مراجعه می‌كنید یا سازنده با شما در این زمینه صحبت می‌كند، سعی كنید تا جایی كه اقتصاد منزل به شما اجازه می‌دهد از لترون یا همان نئوپان خودمانی فاصله بگیرید چون كیفیت این نوع چوب به هیچ عنوان برای كابینت مناسب نیست و با توجه به وزنی كه قرار است كابینت تحمل كند به سرعت آسیب خواهد دید.

 

عایق‌بندی را جدی بگیرید

همانطور كه می‌دانید امروز بدنه و روكش كابینت از چوب روكش شده تهیه می‌شود بنابراین از آنجا كه آب اصلی‌ترین دشمن چوب است باید در این زمینه خوب دقت كنید تا تمام راه‌های نشتی آب به داخل بدنه و روكش كابینت را با استفاده از مواد و وسایل نوین عایق كنید. در این زمینه علاوه بر چسب‌های عایق كاری كه در میان دیواره‌ها و درزهای كابینت استفاده می‌شود دو وسیله بسیار مفید را هرگز فراموش نكنید؛ یكی قرنیز كه برای عایق كاری و البته زیبایی فاصله دیوار و روكش كابینت است و دیگری درزگیرهای فلزی یا پلاستیكی میان دو محل برش كابینت.

استفاده از این وسایل و لوازم می‌تواند چند میلیون تومان هزینه شما را در مقابل رطوبت، خوب محافظت کند و مانع از فساد چوب كابینت شود.

 

فضای‌های مرده را كارآمد كنید

هرچند امروز نقشه‌های ساختمانی با توجه به استفاده از نرم‌افزارهای خاص بسیار دقیق و اصطلاحا مهندسی‌ساز شده و از كوچك‌ترین فضاها نیز استفاده بهینه می‌شود اما بازهم بدون تردید داخل آشپزخانه یا همان قلب خانه فضاهایی وجود دارد كه به ظاهر نمی‌توان از آنها برای ساخت كابینت استفاده كرد و بهره مناسب برد.

اینجاست كه می‌توانید روی صفر و یك‌های نرم‌افزارها حساب ویژه‌ای باز كنید و با استفاده از تجهیزات نوین در ساخت كابینت این فضای مرده را به فضایی كارآمد برای استفاده كدبانوی منزل تبدیل كنید. این فضاها خصوصا برای ساخت كابینت‌های عمودی یا كشویی استفاده می‌شود و به کمک صفحات گردان یا ریل‌های اتوماتیك می‌توان استفاده بهینه از آنها داشت.

 

بهترین یراق را خودتان تهیه كنید

از نظر كارشناسان و سازندگان كابینت مهم‌ترین بخش در تولید كابینت، اتصالات و یراق‌آلات مورد نیاز است. به همین دلیل لازم است در انتخاب و تهیه این بخش از كابینت با دقت فراوان تصمیم‌گیری و با كیفیت‌ترین تجهیزات را متناسب با نیاز خود انتخاب كنید. برای تهیه این لوازم بهتر است خودتان آنها را با هماهنگی سازنده تهیه كنید و اگر پایتخت‌نشین هستید سری به مركز خرید این لوازم یعنی میدان حسن‌آباد تهران بزنید.

در این بازار به طور كلی محصولات كشورمان در كنار تولیدات چین، تركیه، اتریش و آلمان به ترتیب دیده می‌شود كه هركدام با توجه به كیفیت خود دارای قیمتی متفاوت هستند اما فراموش نكنید گران بودن حتما نشانه كیفیت نیست بلكه كافی است كمی حوصله كنید و برندهای معتبر و نمونه مناسب را خریداری كنید.

به خاطر داشته باشید لولاها و پایه‌های كابینت در كیفیت و طول عمر مفید این وسیله اهمیت وی‍ژه‌ای دارد كه باید برای خرید آنها دقت فراوان داشته باشید. در زیر به قیمت برخی از این اجناس اشاره می‌كنیم:

این درحالی است كه در بخش دستگیره‌ها تنوع آنچنان بالاست كه نمی‌توان به طور خاص به آنها پرداخت اما مهم‌ترین موضوع كیفیت و ثبات رنگ در آنهاست كه می‌توانید با توجه به ضمانت‌نامه‌های موجود برای برخی از آنها دست به انتخاب بزنید، البته فراموش نكنید دستگیره‌های فانتزی هرچند برای مدتی زیبا هستند اما پس از مدتی بلای جانتان خواهند شد، چون در صورت آسیب دیدن احتمالا نمونه آنها را نمی‌توانید پیدا و جایگزین كنید.

متناسب با دیگر لوازم رنگ را انتخاب كنید با توجه به ورود تكنولوژی به صنعت چوب به خصوص ساخت چوب‌های روكش‌دار توسط كارخانه‌های داخلی و خارجی محدودیت كمتری نسبت به انتخاب رنگ‌بندی روكش چوب‌ها وجود دارد كه این موضوع به شما اجازه می‌دهد متناسب با رنگ بندی منزل و دیگر لوازم منزل كابینت آشپزخانه را تهیه و انتخاب کنید.

این درحالی است كه با توجه به متراژ پایین اكثر منازل باید درباره انتخاب رنگ كابینت‌ها بیشتر سراغ رنگ‌های روشن رفت هرچند نظافت آنها كمی مشكل‌تر است اما فضای ظاهری بیشتری را در اختیار شما قرار خواهد داد. البته برخی متخصصان استفاده از رنگ‌های متضاد را به شما برای هماهنگی بیشتر پیشنهاد می‌دهند.

اما فراموش نكنید برای انتخاب رنگ از فروشنده چوب یا سازنده كابینت بخواهید قطعات تقریبا 40 سانتی‌متری از نمونه برای شما بیاورد چون در ابعاد كوچك تصمیم‌گیری كاملا متفاوت از ابعاد واقعی است و ممكن است دچار اشتباه شوید بنابراین یا نمونه ساخته شده را ببینید یا صفحات بزرگ رنگ بندی را مطالبه كنید تا بتوانید تصویری مناسب در ذهن خود از رنگ داشته باشید.

 

نورهای مخفی نمادی برای زیبایی

با توجه به فضای محدود آپارتمان‌های امروزی بدون تردید استفاده از نورپردازی و نورهای نامرئی در برخی آشپزخانه‌ها اجباری و لازم است به همین دلیل بد نیست با استفاده از ابزار و تجهیزات امروزی این مهم را خوب به كار گیرید تا فضایی كاملا ایده‌آل برای آشپزخانه در نظر بگیرید. كارشناسان بهترین مكان‌ها برای استفاده از نورهای مخفی را لبه پایینی كابینت‌های هوایی می‌دانند در حالی كه برخی لبه بالایی نزدیك به سقف را برای این كار استفاده می‌كنند، حال آنكه نور ایجاد شده در این محل هیچ كارایی برای شما نخواهد داشت اما لبه پایینی علاوه بر ایجاد زیبایی می‌تواند برای شما كاملا مفید باشد. این درحالی است كه می‌توانید برای لبه بالایی از تاج استفاده كنید اما به خاطر داشته باشید اگر سقف آشپزخانه شما كوتاه است هرگز این كار را نكنید چون كاملا فضای آشپزخانه كوچك به نظر آمده و دلگیر می‌شود.

اشتراک گزاری مطالب در :

نظرات خود را برای ما ارسال کنید


نظر شما با موفقیت ثبت شد
لطفا فیلد نام و پیام را وارد کنید

تلکا یکی از بزرگترین تولیدکنندگان مصنوعات چوبی

تمامي كالاها و خدمات اين فروشگاه، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است

بیشتر بدانید!

نماد اعتماد الکترونیکی