انگلیسی | فارسی
twitter facebook google instagram linkedin telegram aparat rss

صفحه نخست / مقالات / همه چیز درباره درب

همه چیز درباره درب


 درباره درب ها

درب سفارشی چیست ؟

درب های سفارشی

درب ها یا چهارچوب های سفارشی، درب ها یا چهارچوبهایی در اندازه های غیراستاندارد هستند که بنا به هر شرایطی به آن نیاز پیدا خواهید کرد کافی است با گذاشتن یک سفارش درب دلخواه خود را به خانه بیاورید

 تقریبا تمام قسمتهای درب قابل سفارش دادن است. شما می توانید هر بخش از درب را متناسب با نیازهای طراحی خود سفارش دهید.از جنس آن گرفته تا نوع روکش و مدل، طول، عرض، ارتفاع و ضخامت همینطور ابزار و یراق آلات و لوازم جانبی آن. همه اینها می تواند بنا بر نیازهای طراحی شما سفارش داده شده و ساخته شود.ممکن است تمایل داشته باشید هم درب ویژه ای را سفارش دهید و هم از یک سیستم ویژه امنیتی با داشتن قفل های ویژه برای امنیت درب منزل یا محل کار خود استفاده کنید. پس تأمل نکنید انتخاب کنید و سفارش دهید.

عموما" هر نوع درب با هر مدل و اندازه ای قابل نصب است. اما درب های سفارشی شرایط ویژه ای دارند. یک بعد سفارش دادن درب، به نحوه برخورد شما به دریافت کالای سفارشی تان باز می گردد. ( آیا می توانید بدون رؤیت مدل و لمس جنس کالایی را سفارش دهید؟ آیا عادت به خرید کالاهای سفارشی دارید؟) البته شما می توانید قبل از سفارش درب با مراجعه به بازار از جنس و مدل مورد علاقه تان اطمینان حاصل کنید و بعد برای محل مورد نظر دربی با ابعاد خاص و و سیستم های ویژه امنیتی سفارش بگذارید.

نکته بسیار مهم و اولویت اول شما در سفارش درب، استحکام آن است. پیش آمده هنگامیکه دربی را با مدل خاص و منحصربه فرد سفارش می دهید و بسیار هم از نظر ظاهر از آن راضی هستید به مرور زمان متوجه عدم کیفیت آن شده و به ناچار مجبور به تعویض آن می شوید. پس اطمینان از محل ساخت و آگاهی کامل از کیفیت محصولات کارخانه مورد نظر می تواند فاکتور اطمینان بخشی در دریافت آنچه که شما خواسته اید باشد. استفاده از روکش های نامناسب، نوار لبه ها ی بی کیفیت، چسبها و اتصالات بی دوام همگی می توانند در استحکام درب تآثیر بگذارند. پس همانطور که می بینید برای سفارشی کردن درب ها، همه نکات را باید لحاظ کرد چون درب ها از اجزای مهم ساختمان هستند که ماندگاری، حرف اول را در انتخاب آنها می زند.

کابینت آشپزخانه، انواع درب ها و روکش ها

انتخاب جنس بدنه کابینت که معمولا" بر پایه نقاط آب و هوایی محل زندگی ممکن است دارای محدودیتهایی باشد بطور استاندارد مغز آن از جنس نئوپان و ام دی اف ساخته شده و روکش بدنه ها از کاغذ انتخاب می شود که در درجه دوم کیفیت  قرارمی گیرد و روکش ملامینه (عموما" سفید) روکشی درجه یک و با کیفیت است که استاندارد، بهداشتی و مورد پسندتر است.

اما در مورد درب های کابینت آشپزخانه،

این درب های کابینت آشپزخانه هستند که می توانند با پذیرش طیف وسیعی از روکش ها از جنس مات یا براق، رنگها و طرحها، به آشپزخانه شما جلای خاصی دهند و این شما هستید که با آزادی عملی که در انتخاب روکش ها دارید می توانید آشپزخانه ای متناسب با دکوراسیون منزلتان داشته باشید. در اینجا به ذکر چند نمونه از روکش ها می پردازیم.

اج پی الHPL  و ال پی ال LPL

HPL و LPL هر دو اشاره به ورقه های تزئینی دارند که براحتی قابلیت روکش شدن بر روی درب کابینت و سطوح مختلف کابینت آشپزخانه را دارند. همه انواع کاغذهای تزئینی لمینت، صفحات LPL ال پی ال، صفحات HPL اچ پی ال  و (صفحات CPL سی پی ال که برای روکش کردن سطوح و کانتر آشپزخانه به دلیل قابلیت بالای پست فرم شدن از HPL بهتر عمل می کند) و صفحات  MFC  ام اف سی (صفحات ملامینه) همه از صفحات و روکش هایی هستند که می توانند به نمای آشپزخانه زیبایی دوچندان دهند.

روکش های ذکر شده نسبت به خشکی و حرارت، خش و خط ، شکستگی و خرد شدگی، سائیدگی، پارگی و کشش مقاومند. این روکش ها علاوه بر دارا بودن ویژگیهای فیزیکی مناسب فضای آشپزخانه و ایجاد لایه حفاظتی بهداشتی، از جنبه زیبایی شناسی نیز نقش بسیار مهمی را در صنعت مبلمان داخلی منزل ایفا می کنند.

از این روکش ها علاوه  بر سطوح در لبه ها، نوار لبه ها، پروفیل ها، نما کاری و حتی درب ها هم برای هرچه طبیعی تر جلوه دادن نمای کار و هرچه نزدیکتر کردن آن به نمای چوب استفاده می کنند. کف، سقف، ستون ها، و حتی نمای خارجی ساختمان و مکانهای بهداشتی از موارد استفاده محبوب روکش های لمینت هستند.

چوب و روکش های چوبی

روکش های چوبی، ورق های نازک چوب هستند که از یک قطعه بزرگ چوب قطعه قطعه شده و یا پوسته درخت به دست می آیند. به دلیل گرانی چوب دراثر محدود شدن جنگلهای طییعی و وسعت زندگی شهری، و خاصیت تاب برداشتن آن، چوب نمیتواند انتخاب مناسبی برای ساخت کابینت های آشپزخانه و سایر مبلمان باشد. درعوضMDF بهترین جایگزین چوب با انواع و اقسام روکش ها از انواع طبیعی گرفته تا مصنوعی با داشتن ویژگیهای مناسب حس نزدیکی به طبیعت را به خانه القاء می کند.

انواع جنس درب های کابینت

 RTF

PVC

VINYL

MDF

درب های کابینتی پروفیلی

درب های کابینت آشپزخانه با روکش PVC پی وی سی و Finish foil

وینیل

درب کابینت آشپزخانه وکیوم شده با وینیل انتخاب دیگری برای روکش درب کابینت است. درب های کابینت در وینیل   پیچیده شده و تحت حرارت قرار می گیرد. با این عمل لفافی ضد رطوبت دور درب پیچیده می شود. درب های مهرو موم شده با وینیل معمولا" برای کابینتهایی در نظر گرفته خواهد شد که به مراکز گرماده آشپزخانه نزدیک باشد. در این قسمتها کابینت باید عایق ضد حرارتی داشته باشند. این ویژگی جنسی است که کارخانجات تولید اجاق گاز نیز در محصولات خود بکار می برند.

شیشه

شیشه و استفاده از آن در درب ها نیز در اکثر مناطق بسیار معمول است. بوفه ها، کتابخانه ها، کابینت ها ی آشپزخانه و حتی درب های داخل ساختمان گزینه هایی خوبی برای استفاده از شیشه هستند. البته شیشه ها نیز انواع مختلفی دارند. هنگامیکه بحث دکور و در معرض دید قراردادن اشیاء زینتی در آشپزخانه یا در دیگر قسمتهای خانه در میان باشد مطمئنا" بهتربن انتخاب همان شیشه است.

رنگ / لاک الکل

 استفاده از رنگ  و یا لاک الکل یکی دیگر از کارهایی است که برای سطح سازی و زیبا کردن درب کابینتها و یا اصولا" درب ها از آن استفاده می شود. اما هرگونه  تغییری در این رابطه بر روی درب های کابینت  باید بنابر توصیه سازنده درب صورت گیرد.

فولاد ضد زنگ یا آلومینیوم

همانطور که قبلا" ذکر شد در دنیای درب ها تنوع و گوناگونی آنقدر زیاد است که همه سلیقه ها را می تواند دربر گیرد. فلزات نیز از جمله متریالی هستند که می توانند نیازهای خاص شما را برآورده کنند. استفاده فلزات در دربها بخصوص درب های خارجی ساختمان همیشه از محبوبترین و مناسبترین جنسها بوده است هم به لحاظ استحکام و زیبایی هم به دلیل قابلیت شستشوی خوب آن. درب های فلزی یا درب هایی با روکش فلز، معمولا" از دو جنس فولاد ضد زنک و آلومینیوم هستند. که نوع آلومینیومی آن برای بعضی از قسمتهای داخلی ساختمان که در معرض رطوبت شدیدتری قرار دارند ( مانند حمام ... ) نیز استفاده می شود.

از فلز بنابر سلیقه افراد برای  بدنه و درب کابینت آشپزخانه هم استفاده می شود. اتفاقا" با رنگ پذیری مناسبی که فلزها دارند با تنوعی از رنگها روبروخواهید بود که با انتخاب رنگ مناسب گاه هماهنگ و گاه متضاد با رنگ دکوراسیون، دیوارها و سقف شاید بتوان گفت به نوعی دیزاین خانه را نیز تحت الشعاع قرارمی دهید. باید بدانید این نوع کابینت ها جلوه خاصی به محیط شما می دهند. قابلیت شستشوی راحت این سطوح و صفحات ضد لک آن انتخاب شایسته ای برای کابینت آشپزخانه شما خواهد بود.

انواع چهار چوب درب ها

چهارچوب و روکوب به همراه درب ها ی ساختمانی سفارشی قابل تحویل است در ایران معمولا" ضخامت چهارچوبها در قسمت داخل قابلمه 3.5cm و پهنای آن در چهار سایز(19cm , 22.5 cm – 15.5cm-12cm)  تولید می شوند که بر اساس ضخامت دیوارها این اندازه ها کاربرد داشته و می توان در ساختمانهای با پهنای دیوار12-26cm  نصب نمود.در صورتیکه ضخامت دیوارها کمتر یا بیشتر باشد می توان چهارچوبهایی خارج از استاندارد را سفارش داد

در ایران نیز کارخانجات ساخت درب از استانداردهای تقریبا" مشابه تبعیت می کنند درب های ورودی، اتاقی و سرویس در ایران از جنس MDF با روکش PVC  در انواع کلاسیک، مدرن، اتاقی طرحدار، پوستی، شیشه خور در ضخامت استاندارد 4.5cm و درب های کمدی با ضخامت 3.5cm تولید می شوند .ضخامت صفحات MDF با توجه به حجم ابزار و استحکام مورد نظر برای درب های ورودی 12mm، درب های اتاقی 8mm ودرب های اتاقی 3mm می باشد.ماده پرکننده کلاف چوبی وسط درب های اتاقی از بلستوفوم است که عایق مناسب حرارتی و صوتی است. درب های ورودی و اتاقی تا عرض 110 cm قابل تولید می باشد. سایزهای استاندارد درب اجازه تولید انبوه درب های آماده نصب رافراهم می آورد.یکی از بزرگترین مزایای درب های آماده نصب پایین بودن قیمت تمام شده آن به نسبت درب های سفارشی است.

انتخاب نوع چهارچوب بخصوص در درب هایی مطرح می شود که ضد سرقت بودن آن در درجه اول اهمیت قرار می گیرد که معمولا"هم نادیده گرفته می شود. اگر این نوع درب ها، چهارچوب مناسبی نداشته باشند هر چند از قفلهای گران و با کیفیت هم در آن استفاده شود هنگامیکه لولای درب در یک چهارچوب شل دریل شده باشد که از استحکام کافی برخوردارنباشد درب با یک ضربه  در عرض چند ثانیه باز خواهد شد.

از آنجا که زبانه اکثر قفل ها و پیچ و مهره ها به  چهارچوب درب بسته می شوند و برای خوب عمل کردن به استحکام چهارچوب وابسته اند به همین دلیل انتخاب یک چهارچوب درست و مناسب یکی از بخشهای مهم درب است که بواسطه آن می توان گفت یک درب ایمنی لازم را دارد و یا نه...

 ملاحضات دیگر

هنگام اندازه گیری چهارچوب درب، فراموش نکنید برای به نوسان درآوردن و باز و بسته کردن درب، فضای کافی برای هر دو  طرف آن در نظر گرفته شود و اندازه گیری فقط بر اساس نصب بر پایه نباشد ضمن اینکه باید آستانه درب (بخش افقی کف چهارچوب) نیز در این اندازه گیری لحاظ شود.

جنس چهارچوب درب

چهار چوب درب ها می تواند از چوب ساخته شود، چرا که آسانترین و ارزان ترین ماده برای چهارچوب درب بشمار می روند. اما چوب می تواند به مرور زمان و تحت فشار، در معرض خطر پوسیدگی و ترک خوردگی و سست شدن قرار گیرد. برخی از چهارچوب ها با روکشی ازفولاد تقویت شده پوشانده می شوند تا باعث استحکام چهارچوب شوند, و در بعضی موارد از سایر مواد مانند UPVC، فایبر گلاس، پشم شیشه و آلومینیوم و یا حتی ترکیبی از چوب و رزین استفاده می شود که این ترکیب نیز برای استحکام چهارچوب  درب خوب عمل می کند. و چهارچوب درب را قابل اطمینان ترمی کند.

بعضی از درب ها به منظور نصب آسان با لولا به فروش می رسند. این درب های آماده نصب کاملا" در چهارچوب جا افتاده و مشکلات جانبی را ایجاد نخواهد کرد.

 انواع چهارچوب ها

هر چهارچوب شامل دو تیرک عمودی در دو طرف قاب و یک تیرک افقی در سردر و یک تیرک افقی در کف است که مجموعا" آستانه درب را تشکیل می دهند. مهم نیست شکل درب چگونه باشد حتی اگر غیر استاندارد هم باشد این نکته اولیه را باید بخاطر داشت که درب باید درون چهارچوب به اصطلاح جا بیفتد و چفت شود که البته توجه به این نکته استحکام درب را در پی خواهد داشت بخصوص اینکه بحث غیر استاندارد بودن درب  نیز مطرح شود.

تفاوت  شکل ها و جنسهای مختلف

اشکال و مواد مختلف می تواند قدرت چهارچوب درب را بهتر یا بدتر کند. انتخاب جنسی که نه تنها از ظاهری خوب برخوردار است بلکه در طول زمان و تحت فشار مداوم از دوام و زیبایی آن کاسته نخواهد شد ارزش صرف وقت و هزینه کردن را دارد.

چهارچوب  مستطیل شکل، چهارچوبی استاندارد و دارای ساختاری محکم است، تغییر و یا اضافه کردن زاویه های اضافی به یک چهارچوب باعث تضعیف آن می شود.

یکی از تفاوت های مهمی که جنس های مختلف با هم دارند قابلیت آنها درانتقال حرارت به داخل و خارج از خانه است. بعنوان مثال، فلز رسانای حرارتی خوبی است و به راحتی می تواند به عنوان یک پل حرارتی بسیار موثر عمل کند.( نقطه ضعف این جنس این است که  هم گرما را به خود جذب می کند و هم باعث از دست دادن حرارت می شود. یکی از راههای ممانعت از هدر رفت گرما استفاده از عایقهای حرارتی بر روی چهار چوب ها است  که ظاهر دلخواه شما را هم به چهارچوب می دهد.

چوب یکی دیگر از موادی است که در مقایسه با فلز رسانای ضعیفی است ولی بخوبی می تواند حرارت را در داخل و  خارج خانه نگهدارد همانطور که UPVC، پشم شیشه و جنسهای مشابه عمل می کنند.

اشتراک گزاری مطالب در :

نظرات خود را برای ما ارسال کنید


نظر شما با موفقیت ثبت شد
لطفا فیلد نام و پیام را وارد کنید

تلکا یکی از بزرگترین تولیدکنندگان مصنوعات چوبی

تمامي كالاها و خدمات اين فروشگاه، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است

بیشتر بدانید!

نماد اعتماد الکترونیکی