انگلیسی | فارسی
twitter facebook google instagram linkedin telegram aparat rss

صفحه نخست / مقالات / انواع دربهای کابینت

انواع دربهای کابینت


درب کابینت آشپزخانه و انواع درب ها ی ساختمانی

درب ها

درب کابینت آشپزخانه

 درب کابینت آشپزخانه می تواند یکی از مهمترین عوامل  در طراحی آشپزخانه های نوین باشد.

هنگامیکه دست به طراحی یک آشپزخانه می زنید قبل از هر چیز باید بدانید که این مدل و سبک درب های کابینت ها هستند که  در نگاه اول نظرها را بسوی خود جلب کرده و  کاملا" در معرض دید بیننده قرار می گیرد.

درب های کابینت اشپزخانه نه تنها از پربیننده ترین اجزا در طراحی کابینت آشپزخانه است بلکه می تواند از گرانترین آنها نیز درآشپزخانه به شمارآید. درب های کابینت اشپزخانه ازساده ترین طرحها و مدلها شروع شده تا به پرکارترین و پیچیده ترین سبک ها ختم می شوند. اما عموما" مصرف کنندگان تنها از چند مدل شناخته شده درب کابینت آشپزخانه، تبعیت می کنند.

هر آشپزخانه با تکنیک وسبک خاصی طراحی می شود در نتییجه مدل های خاصی از درب های کابینت نیز در هر اشپزخانه بکاربرده می شود. در ایران درب ها ی کابینت آشپزخانه هر شرکت بنابر استانداردهای تولیدی آن بر اساس جنس، رنگ، و نوع روکشی که استفاده می کنند به محصولاتشان نام تجاری و کد می دهند و مدلها یشان برهمین اساس طبقه بندی می شود.

در اینجا به شرح بهترین مدلهای درب اشاره می کنیم:

انتخاب شما نشانگر سلیقه شماست و در عین حال در انتخاب درب ها بودجه بطور کلی حرف زیادی را نخواهد زد چرا که بارها دیده شده است مدلهای ساده تر و ارزانتر بسیار کاربردی تر از مدلهای پیچیده تر و گرانترند.

صدها مدل درب از جنسهای مختلف در بازار وجود دارد. مهم نیست شما به درب های استاندارد نیاز داشته باشید و یا درب های کلاسیک و سفارشی را ترجیح دهید، مسئله مهم داشتن آگاهی کامل قبل از خرید است. در صورتیکه از نیاز  خود آگاهی نداشته باشید خرید درب می تواند پروسه ای زمان بر وبسیار پیچیده باشد. پس مهمترین بخش کار، آگاهی و سپس انتخاب صحیح می باشد

از درب های لولایی اولیه گرفته تا درب های دو لنگه ای، درب های فرانسوی، درب های کشویی، درب های ثابت و درب های دریچه دار همه و همه  می توانند یکی از انتخابهای خوب شما باشد.

 از این میان این درب های دولنگه ای هستند که با تأثیر خاصی که بر محیط می گذارند از محبوبترین درب ها بشمار می روند. این مدل درب نیز بسته به جنس و طراحی روی درب سلیقه های مختلفی را دربرمی گیرند.

از ویژگیهای درب های دو لنگه ای این است که درهر دو حالت (بسته و باز) حس فراخی و دلبازی را به فضا القاء می کنند

 مدخل و ورودی فراخ یک خانه  تأثیرگذارترین عامل برای هر چه زیباتر جلوه دادن محیط زندگی است. و این درب ها هستند که می توانند با زببایی خاص خود به این ورودی ها شخصیت دهند. چه این درب ، ورودی خانه ای ویلایی باشد یا درب ورودی آپارتمان شما، خواه جدا کننده فضاهای داخلی خانه باشد یا آستانه ورودی یک باغ یا فضایی سبز و دلپذیر، همه و همه می توانند محلی برای یک انتخاب درست باشند.

برای انتخاب درب، با دنیایی اعجاب انگیز از جنسها و طرحها و مدلها روبرو هستید. هنگامیکه برای خرید  درب وارد بازار می شوید آنقدر با تنوع روبرو می شوید که می خواهید ساعتهای متمادی بگردید واز این نمایشگاه به نمایشگاهی دیگر بروید و تماشای هیچ نمونه ای را از دست ندهید. گویی هر سبک و مدل و رنگ و جنس برای شما داستان متفاوتی را بازگو می کند وچشم برداشتن از یکی و به تماشای دیگری پرداختن واقعا" برای شما دشوار می شود. مدل ها در جدال با یکدیگر بر می آیند و هر یک شما را بگونه ای برای بردن به خانه وسوسه می کنند.

درب ها علیرغم برخورداری از جنسها و استحکام مختلف و قابلیت های متفاوتشان در برابر گرما و سرما و داشتن قیمتهای متنوع، همیشه در بازار از یک الگو پیروی نمی کنند.

گاه پیش می آید که ارزانترین درب ها، از اقبال بیشتری به لحاظ خوب پاسخ دادن به نیازهای عادی مردم  در بازار برخوردارند. آیا جالب نیست؟ آیا این خصوصیت نمی تواند بهترین گزینه برای انتخاب و رفع نیاز شما باشد؟

در اینجا به چند سؤال اشاره می کنیم که شما باید قبل از خرید درب برای بخشهای مختلف خانه، از خود بپرسید:

درب خریداری شده به چه منظور استفاده می شود

پاسخ به این سؤال نه تنها می تواند مشخص کننده محل قرارگیری درب انتخابی  باشد بلکه می تواند موارد دیگری را نیز دربر گیرد از آنجمله، اینکه آیا دربی که قصد خرید آن را دارید عموما" با هدف همان کاربردی که شما از آن انتظار دارید ساخته شده است ؟ میزان لحاظ کردن موارد امنیتی برای حفظ حریم خصوصی در آن چقدراست و اینکه با توجه به این مسائل درب انتخابی شما می بایست از چه جنسی ساخته شده باشد.؟

درب خریداری شده درکجا استفاده خواهد شد

اینکه قبل از تصمیم گیری به خرید درب بدانید که درب را کجا می خواهید نصب کنید مشکل گشای بسیاری از مسائل دیگر نیز خواهد بود. تعیین محل نصب درب، پاسخ به این سؤال است که آن را در محوطه داخلی ساختمان نصب خواهید کرد یا در خارج از ساختمان. چرا که درب ها با توجه به کاربردشان تعریف می شوند و با توجه به کاربردشان از جنسهای متفاوتی ساخته می شوند.

 میزان قرار گرفتن درب ها در معرض هوا، تعیین کننده میزان مقاومت درب در مقابل گرما و سرما خواهد بود وخارجی یا داخلی بودن محل نصب درب، تعیین کننده میزان آکوستیک  بودن و ایمن بودن درب را نیز تعیین می کند. نیازیا عدم نیاز به قفلهای ویژه و ضد سرقت بودن درب نیز ازمواردی است که خواه ناخواه با تعیین کاربرد آن برای شما تعریف خواهد شد.

 درب خریداری شده چه مساحتی برای نصب نیاز دارد

هر درب برای نصب نیاز به مساحت ویژه ای دارد. توجه به این مسئله به شما کمک می کند که بتوانید در مورد نوع دربی که می خواهید خریداری کنید تصمیم گیری کنید. هر نوع درب به مساحت خاصی نیاز دارد و بالعکس.

 سبک متداول درب های ما درب های لولایی و یک لتی یا یک لنگه ای هستند که معمولا"برای نصب از مساحتی استاندارد تبعیت می کنند. حال اگر شما درب خارجی را انتخاب می کنید با توجه به برند و کشور سازندهُ درب ها، طبیعتا" باید طبق استاندارد های آن کارخانه مساحت محل نصب درب ها را در نظر بگیرید.جدا از خصوصیات ذکر شده، مساحت درنظر گرفته شده برای درب یک خانه می تواند بر اساس نحوه طراحی، آرایش و حتی چیدمان آن خانه نیز تعریف شود و توجه به مجموعه این عوامل است که می تواند از درب، چشم اندازی زیبا برای محیط شما پدید آورد.

قبل از هرگونه تصمیم گیری برای خرید درب به نکته ای بسیار مهم باید اشاره کرد و آن این است که باید از قبل به اندازه گیری پرداخته و به ابعاد مناسب درب با محل نصبش اطمینان کامل داشته باشید.

برای این منظور قبل از خرید و یا سفارش و نصب درب حتما" باید از محل نصب درب ها بازدید بعمل آید، اگر اینکار صورت نگیرد مشکلاتی بعدها پدید خواهد آمد که برطرف کردن آن دشوار خواهد بود زیرا از جا درآوردن و سوارکردن مجدد درب و تنظیم آن دردسرهای خاص خود را دارد. به همین دلیل بهتر است قبل از نصب، جهت باز شدن درب را حتما" مشخص کنید. چراکه با توجه به جهت بازشدن درب است که به هنگام ساخت فضا برای آن درنظر گرفته می شود. پس قبل از نصب حتما" به این نکته توجه داشته باشید.

تم اصلی طرح درب انتخابی

همانطور که می دانید درب ها عموما" جسمی جامد و بزرگ هستند و بصورت عمودی نصب می شوند و یکی از اجزای مهم دکوراسیون خانه بشمار می روند که عدم توجه به یراق آلات، رنگ و مدل آن می تواند نوعی عدم هماهنگی و بی سلیقگی را به تصویر درآورد.

اگر در مورد دکوراسیون و طراحی منزلتان سررشته ای ندارید می توانید در این رابطه با یک طراح یا دکوراتور مشورت کنید. این درب ها هستند که بر نمای خارجی و داخلی منزل شما تأثیر مستقیم می گذارند و می توانند یکی از معیارهای اصلی ارزشیابی ساختمان شما نیز باشند.

چگونه درب ورودی را انتخاب کنیم؟

درب ورودی باید به لحاظ شکل ظاهری  توجه برانگیز و از نظر امنیتی از ایمنی بالایی برخوردار باشد.

هدف از نصب درب ورودی چیست؟

 درب ورودی منزل شما به مثابه بخش اصلی ورود افراد به خانه است. همه افراد برای ورود به و خروج از خانه به این بخش نزدیک می شوند. در صورتیکه درب انتخابی مربوط به بخش خارجی ساختمان باشد و رو به خیابان یا جاده باز شود باید چند نکته مهم را در آن لحاظ کرد:

نکته اول:  باید درب ازایمنی کافی برخوردار باشد.

نکته دوم: ضد آب باشد

نکته سوم: ضد صدا باشد بویژه اینکه درب اصلی به جاده، خیابان اصلی و اتوبان باز شود.

 درب جلویی یا ورودی داخلی ساختمان نیز باید منعکس کننده حس معماری داخل خانه و منطبق با سبک آن باشد چرا که این اولین چیزی است که بیننده به محض ورود به خانه با آن روبرو می شود و به آن توجه می کند.

درب ورودی داخلی ساختمان چه ویژگیهایی باید داشته باشد

 !توصیه ما به شما این است که هنگام سفارش یا خرید درب ورودی کمی دست و دلبازی بخرج دهید

بهترین قفلها، چهارچوب و انتخاب بهترین جنس، از خصوصیاتی است که هر درب خوب باید دارا باشد و شما نتیجه گزینش های درست خود را در طول سالها خواهید دید. یک درب با کیفیت های استاندارد می تواند اصطلاحا" یک عمر برای شما کار کند. در صورتیکه در مورد هر یک از آیتم های مذکور بخواهید کمی ملاحظه کار باشید از آنجائیکه درب از عناصر ماندگار یک خانه است، برای تعویض یا تعمیرآن با مشکلات  بسیارجدی تری مواجه خواهید شد.

از درب ورودی ممکن است درست یا در مواردی نابجا استفاده شود. بهمین خاطر باید نسبت به همه عوامل داخلی و خارجی محیط حساس باشید. درب ورودی باید  محکم و از امنیت کافی برخوردار باشد. اگر شما در همان ابتدای امر به نکات ذکر شده توجه کافی نشان دهید مطمئنا" نتیجه خوبی از آن هم عایدتان خواهد شد و مجبور نخواهید شد بعد از چند سال مجددا"هزینه کنید.

یکی از نکات مهم دیگر در انتخاب درب مناسب، وجه زیبایی شناسی آن است

دربی که ظاهری زیبا نداشته باشد هر چند از جنس و یراق آلات مناسبی هم برخوردار باشد باز چیزی کم دارد. هماهنگی رنگ درب با رنگ دیوارها، سقف و انتخاب چوبی مناسب و طرحی چشمگیر، از نکات زیبایی شناسی انتخاب  هر نوع درب است. اگر شما در مقابل درب ورودی خود از درب ایمنی آکاردئونی نیز استفاده می کنید باز باید به این نکته مهم که همان هماهنگی بین درب ها و محیط است، توجه داشته باشید. البته برای ایجاد تنوع و تغییر در دید و نما ی بیرونی خانه هر از چند گاهی می توانید به تغییر رنگ کلی ساختمان همینطور درب ها مبادرت ورزید.

چه نوع دربی برای درب ورودی مناسب است؟

یکی از مناسب ترین انتخابها برای درب های ورودی، درب های لولایی است که عموما"  هم از آن استفاده می کنند. چرا که این مدل درب ها به نسبت دربهای کشویی از امنیت بالاتری برخوردارند.

در رابطه با جنس، بهترین جنس همان چوب است. اما UPVC یا فایبرگلاس نیزمی تواند جایگزین خوبی برای چوب باشد.

پنلهای شیشه ای یا برخی محافظ ها ی فلزی نیز می توانند در مقابل درب ورودی نصب شود اما نصب آن باید به صورتی باشد که مسئله ایمنی درب اصلی را به خطر نیندازد و آن را تحت شعاع قرار ندهد.

برای بالا بردن ایمنی درب بهتر است از چشمی و قفلهای شب بند و توپی های مخصوص استفاده شود، که البته استفاده از همه اینها به شرایط ویژه محل زندگی شما  بستگی خواهد داشت.

آیا باید ازمحافظ ها برای درب ورودی استفاده کرد؟

محافظ درب و توری ها از بهترین وسایل برای جلوگیری از ورود حشرات محسوب می شوند. هنگام باز و بسته شدن  درب و یا بمنظور استفاده از هوای تازه و تهویه هوا، برای اینکه خیالتان کاملا" ازعدم ورود حشرات موذی راحت باشد نصب توری کمک فراوانی خواهد کرد. این توری ها علیرغم مناطق سردسیر، در نقاط گرمسیر کاربرد بسیاری دارند. در این مناطق درب ها اغلب باز هستند و پشه ها و حشرات موذی دیگر نیز فراوان!

جهت نصب محافظ های آهنی برای بالا بردن ایمنی درب های آپارتمان بهتر است آن را مطابق با استانداردهای کشور سازنده درب ورودی خود، انتخاب کنید. در غیر اینصورت ممکن است انتظاری که از آن دارید براورده نشود!

اشتراک گزاری مطالب در :

نظرات خود را برای ما ارسال کنید


نظر شما با موفقیت ثبت شد
لطفا فیلد نام و پیام را وارد کنید

تلکا یکی از بزرگترین تولیدکنندگان مصنوعات چوبی

تمامي كالاها و خدمات اين فروشگاه، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است

بیشتر بدانید!

نماد اعتماد الکترونیکی