انگلیسی | فارسی
twitter facebook google instagram linkedin telegram aparat rss

صفحه نخست / مقالات / دکور اسیون بالای کابینت

دکور اسیون بالای کابینت


نحوه دکوراسیون بالای کابینت آشپزخانه را تجربه کنید

دست نگه دارید، فعلا" از نردبان بالا نروید !

نگران نشوید، فقط می خواستم قبل از یدک کشیدن وسایل و بالا رفتن از نردبان کمی هم به انتخابهای دیگر فکر کنیم و  همه جوانب را باهم بررسی کنیم...

 آیا می دانید در واقع چرا تصمیم به تزئین بخش فوقانی کابینت آشپزخانه خود گرفته اید؟

 بسیاری از مردم فکر می کنند  هر کابینت، کمد یا بوفه ای که در معرض دیدشان است باید بالای آن چیزی قرار دهند و آن را بقول خودشان تزئین کنند...

متاسفم، ولی این طرز تفکر نمی تواند ایده فراگیری باشد.

 بعنوان یک قانون کلی، اگر قسمت فوقانی کایبنت آشپزخانه شما بسیار نزدیک به سقف باشد، نباید ازتزئینات عمودی و ایستاده استفاده کرد. واضح تر بگویم در این حالت اصلا" هیچ تزئینی نباید در کار باشد!

 آیا دقت کرده اید وقتی بالای کابینت خود را تزئین می کنید چگونه در بدو ورود نگاهها از کانتر زیبای آشپزخانه و دیگر وسایل دکوراتیو و تزئینی که ساعتها وقت صرف خریدن آن کرده اید منحرف شده و به سوی بالای کابینتها جذب می شود؟ آیا تا به حال از خود سوال کرده اید چرا برای تزئین آشپزخانه سراغ بالای کابینتها می روید؟ چون آن بالا خالی است؟ چون ...

 بیایید برای اینکه از فکر دکور کردن بالای کابینت های آشپزخانه خارج شوید، ایده جدیدی را با هم پیاده کنیم. مطمئن باشید آن بالا محلی دور از دسترس و جایی جز برای انباشتن گرد و غبار و از سکه انداختن دیگر وسایل تزئینی شما نیست.

خوب، نظرتان در مورد یک تغییر وضعیت در آشپزخانه چیست؟ برای تلطیف فضا و برجسته نمودن همه تزئینات در یک مکان آن هم آشپزخانه، بهتر است  به ایجاد تناسب فکر کنیم، تا افزودن بی دلیل اشیای اضافی به نام دکوراسیون.

 یکی از راههای ایجاد تناسب در آشپزخانه، هارمونی بین رنگهاست. رنگ سفید رنگی است خنثی که دیوار ها یا سقف اکثر آشپزخانه ها را با آن می پوشانند. این رنگ علاوه بر اینکه آشپزخانه را بزرگتر نشان می دهد قدرت هماهنگی با هر رنگ دیگری را نیز دارد. آشپزخانه متشکل از کاشی، کف پوش، کابینت، دستگیره و اکسسوری های دیگر است. اگر سقف آشپزخانه سفید و کابینتها کرم است دستگیره ها را از نوع سرامیک رنگی و یا طرحدار انتخاب کنید یا رنگها را با هم ترکیب کنید به نحوی که رنگها آنچنان با هم در آمیزند که چشم ها را با خود به بازی درآورند!

 آشپزخانه محیط ایستایی است. شما قادر نخواهید بود هر زمان که اراده کنید دست به تغییر یا جابجایی کابینتهای آن بزنید برای ایجاد پویایی در این محیط که وقت نسبتا" زیادی را نیز در آن صرف می کنید بناچار شروع به تزئین آن می کنید و این تزئینات را به بالای کابینتها ( یعنی تنها جای خالی که در معرض دیدتان است خلاصه می کنید) تزئیناتی که شاید جز هدردادن پول برای شما، نتیجه ای در بر نخواهد داشت.

 بیائید با کمی سلیقه و ظرافت، آشپزخانه خود را به رقابت با اتاق پذیرایی درآورید. به آهنگ رنگها گوش فرا دهید و آنها را به آشپزخانه خود دعوت کنید، زحمت تزئین بالای کابینتها را از دوش خود بردارید. تمرکز نگاهها را از یک نقطه برگرفته و به همه فضا انتقال دهید. بگذارید هنگام ورود به آشپزخانه، همه بخشهای آن در معرض دید قرار گیرد.

 نه، پس فقط بگویید نه

انبار کردن وسایل بی استفاده منزلتان در بالای کابینت آشپزخانه، بعنوان دکور که محلی برای جمع شدن گرد و غبار است و یا خرید وسایل جدید و صرف هزینه برای پر کردن بالای کابینت ها برای زیباتر جلوه دادن آشپزخانه، در واقع جز اتلاف هزینه، آشفتگی و برهم زدن افق دید و شلوغی آشپزخانه چیز دیگری بهمراه ندارد.

 آیا تا به حال فکر کرده اید بیشترین هزینه را در کدام قسمت آشپزخانه متحمل شده اید؟

 معلوم است، درخرید و نصب کابینت ها، کانترها، تجهیزات آشپزخانه، وسایل برقی، سرامیک و کاشیهای کف و دیوار.

پس وقتی جشنواره ای از چوبهایی با روکش زیبا و سرامیکها و کاشیهای درخشان و وسایلی شیک و مدرن در آشپزخانه برپاست چرا چشمان تماشاگر را به چند شاخه گل پلاستیکی به مراتب ارزان قیمت تر از سایر وسایل خود، در بالای کابینت ها دعوت می کنید؟

 من خودم از طرفداران کابینت های بلند و جادار تا سقف هستم. کابینتهای دیواری بلند متناسب با سقفهای بلند. فرض کنیم سازنده به این موضوع فکر نکرده باشد شما اگر قصد داشته باشید سقف را بلند جلوه دهید باید ازهمه عوامل برای این منظور استفاده کنید هم رنگ مناسبی برای سقف انتخاب کنید و هم ارتفاع کابینت ها را افزایش دهید.

 حالا در چه شرایطی باید دست به تزئین بالای کابینتها بزنیم

گاه اتفاق می افتد که ارتفاع کابینت دیواری کوتاهتر از اندازه استاندارد است و یا کابینت استاندارد است ولی سقف آشپزخانه یا بطور کل سقف خانه بلند است به نحوی که مبلمان در هر جای خانه انگار فریاد میزنند چیزی در این بالا قرار دهید، در اینصورت مجازید که اینکار را انجام دهید پس تزئین را شروع کنید. در واقع برای دکور بالای آشپزخانه چند روش می توانید اتخاذ کنید. بنابر این جهت اطمینان از مؤثر بودن یکی از این روشها در ابتدا باید محل درست قراردادن وسیله تزئینی و نوع آن را تعیین کنید. بعد از آن شروع به ارزیابی این نکات کنید:

 آیا واقعا" ارتفاغ سقف بلند است ؟ یعنی واقعا" این ارتفاع نسبت به دکور مورد نظر مثل کتابخانه، کمد یا بوفه بلند به نظر می آید. در اینصورت مجازید که با گذاشتن شیئی تزئینی در بالا، به آن ارتفاع دهید.

بعضی اوقات مشاهده می کنید  یک کتابخانه یا کمد در اتاق نشیمن و یا کابینتها در آشپزخانه، نمای کوتاهی دارند، این همان موردی است که باید دست بکار شده و به مبلمان یا کابینت خود ارتفاع دهید. در این مسیر از تابلوها هم می توانید استفاده کنید چرا که نه ! در حالیکه اشیای پهنی داشته باشید که در صورت  قراردادن بالای کابینت و در حالت نشسته نمایی ندارند می توانید بصورت دیوارکوب آنها را با نظمی خاص بر دیوار بالای کابینت یا مبلمان آویزان کنید.

به هر حال اینجا من نوع وسیله تزئینی را تعیین نمی کنم چون خود شما صاحب سلیقه هستید.

 فقط سعی کنید از گذاشتن وسایل کوچک و کوتاه، یا چند تکه ریز و شلوغ در بالای مبلمان خود و کابینتها خودداری کنید. چون این تزئینات نه تنها از دور قابل تشخیص نیستند بلکه انتخاب شما را نیز زیر سؤال می برند!

 قانون کلی، هر آیتمی که برای آن بالا گذاشتن انتخاب می کنید، برای بهتر از دور دیده شدن باید اشیائی برجسته و قابل تشخیص باشند. شخصا" سبدها، صندوقچه ها و ظروف بزرگ، کوزه ها و گلدانهایی شبیه بهم ومدل ته پیازی و یا چند قطعه ازاشیاء بزرگی که از نظر جنس و طرح با هم همخوانی داشته باشند را انتخاب می کنم. بیاد داشته باشید که سعی ما در مرتفع نشان دادن مبلمان مورد نظر است. با نگاهی به عکسها دقیقا" متوجه می شوید که چگونه وسایل تزئینی حجیم، چلوه مورد نظر را به مبلمان شما میدهد.

 بیاد داشته باشید که در فضاسازی، این " کمیت " است که دوست شما است. شما با تزئین بالای کابینت یک افق بصری یا یک نوار مرزی ایجاد می کنید. مانند قرنیز یا به نوعی کتیبه معماری، که تنها با تکرار اشکال و اندازه ها این افق شکل می گیرد. بعنوان مثال من نمی آیم کلکسیونی از گلدانها را با یک ارتفاع به خط کنم در حالیکه هم از نظر رنگ، مدل، جنس وهم از نظر ارزش با هم متفاوت هستند. چون این مغایرت ها در انتخاب و چیدمان از نظر اثربخشی بصری نوعی دید لکه ای ایجاد می کنند به این معنا که در نگاه بیننده به نظر می رسد چیزی این وسط گم شده است و این چیزی نیست جز همان " آراستگی"، همان هدفی که ما برای نائل شدن به آن دست به تزئین زده ایم " پرکردن فضای گم شده ".

 پس برای فراهم آوردن آن  دید بصری اثربخش راههای گوناگونی پیش روی شما است و این شمائید که با انتخاب بهترین روش می توانید این دید را شکوفا و یا تخریب کنید !

اشتراک گزاری مطالب در :

نظرات خود را برای ما ارسال کنید


نظر شما با موفقیت ثبت شد
لطفا فیلد نام و پیام را وارد کنید

تلکا یکی از بزرگترین تولیدکنندگان مصنوعات چوبی

تمامي كالاها و خدمات اين فروشگاه، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است

بیشتر بدانید!

نماد اعتماد الکترونیکی