انگلیسی | فارسی
twitter facebook google instagram linkedin telegram aparat rss

صفحه نخست / مقالات / بازی رنگها در آشپزخانه

بازی رنگها در آشپزخانه


بازی رنگها

اجرا و نوسازي يك آشپزخانه با توجه به نيازهاي افراد با طرحهاي روي كاغذ و يا مجلات بسيار متفاوت است. بنابراين طراحان بايد بر طبق سليقه مشتريان عمل كرده و در صورتي كه طراحي‌هايشان حتي در موارد جزئي با خواسته‌هاي مشتريان در تناقض باشد، نباید در پروژه لحاظ شود.

 در ابتداي امر يك مشتري بايد خواسته‌ها و نيازهاي خود را بر روي كاغذ به طراح ارائه دهد كه اين ارائه نظر، نقش تعیین کننده ای در طراحی اولیه دارد. بنابراين در اين مرحله بايد روشن شود كه مشتري احتياجاتش بر کاربری وسایل متمركز است يا فضا سازی برای او از اولیت برخوردار است .هر آشپزخانه‌ با توجه به پتانسيل اوليه خود نياز به يك سري تغييرات خاص دارد براي مثال ممكن است نياز به نور رساني بيشتر داشته باشد و يا اسباب و اثاثيه موجود نياز به ارتقاء داشته باشند.

در طراحي آشپزخانه ايده‌ها و نظرات طراح ممكن است هر چند مطلوب درست در نقطه مقابل نظرات و خواسته‌هاي مشتري باشد كه اين تناقضات به خصوص در انتخاب رنگ بیشتر خود را نشان  می دهد.

انتخاب رنگ‌هاي مناسب و نورپردازي كافي در يك آشپزخانه مي‌تواند به بزرگتر جلوه دادن آن كمك شاياني كند.آشپزخانه‌هاي تاريك با رنگ‌هاي نامناسب فضا را تبديل به غاری می کند که دست و پای همه را می بندد.

سبكهاي آشپزخانه - رنگها

رنگ، نقشی مهم در طراحی آشپزخانه دارد، زیرا می‌تواند درخلق و خوی افراد، بسیار مؤثر باشد. بنابراین توصیه می‌کنیم، رنگ‌هایی را انتخاب کنید که سایه‌ روشنی از قهوه‌ای، زرد، صورتی و آبی داشته باشند. رنگ، همچنین در کوچک یا بزرگ جلوه دادن فضای آشپزخانه نیز می‌تواند تأثیرگذار باشد. تركیبی متناسب از رنگ‌ها در طراحی دکوراسیون می‌تواند آشپزخانه شما را جذاب‌تر و شادتر از قبل جلوه دهد.

مطالعات در این زمینه، حاکی از این است که رنگ در روحیه افراد خانه می‌تواند تأثیر بگذارد. برای مثال، رنگ قرمز تعداد ضربان نبض و سرعت تنفس را افزایش داده، اشتهای افراد را زیاد می‌کند یا رنگ زرد بویژه زرد ملایم احساس شادی را به بیننده القاء می‌کند؛ از همین رو طراحان و تولیدکنندگان وسایل آشپزخانه (کابینت، سنگ‌فرش و …) محصولات خود را با تنوع رنگ عرضه می‌کنند.

محيط اطراف شما مي‌تواند تأثيرات فيزيكي و روانی به سزایی  بر شما داشته باشد و چشم انداز شما را در زندگي تغيير دهد به عنوان مثال تحقيقات نشان داده است كه رنگ آبي، پرخاشگري را كاهش مي‌دهد و صورتي استرس را و نارنجي موجب افزايش انرژي مي‌گردد.

مکانهای مختلف در خانه باید احساسات مختلفی را در شما ایجاد کند. حمام اولين فضايي است كه بعد از بيدار شدن از خواب وارد آن مي‌شويد احساسي كه پس از وارد شدن به حمام خواهيد داشت ممكن است در كل روز همراهتان باشد. پس حمام علاوه بر داشتن رنگ روشن باید هواي مطبوعي نیز در آن جريان داشته اشد. رنگها تآثیرات كاملاً محسوسي بر روحیه و سلامت شما دارند که شناخت و توجه به کاربرد های مختلف آن، ضروری بنظرمیرسد.

کابینت های رنگی

بیش از 60 درصد فضای آشپزخانه را کابینت ها تشکیل می دهند. بیشتر مواقع مردم کابینت ها ی یک رنگ را انتخاب می کنند.. اما اگر می خواهید تنوعی درفضا ایجاد کنید، بد نیست یک رنگ جیغ مثل قرمز را برای یک ردیف کوچک از کابینت ها انتخاب کنید. این رنگ در ترکیب با کانتر یا جزیره چوبی و رنگ بژ کابینت های دیگر خوب دیده  می شود چرا که قرمز و یا آتش دلالت بر تابستان دارد و سرشار از انرژي، نيرو و هيجان است اما قرار گيري در مجاورت با اين رنگ مي‌تواند فرد را زود خسته و يا مايل به ترك محيط كند و يا با ايجاد نگراني در فرد ميزان ضربان قلب و فشار خون افراد را بسيار افزايش دهد. به همین دلیل باید از این رنگ، با ملاحظه استفاده شود.

داخل کابینت را رنگ کنید

در آشپزخانه هایی که همه دیوارها و کابینت ها سفید هستند، با رنگ کردن دیوار داخلی کابینت روح تازه ای به آنها می بخشید. رنگ نیلی برای کابینت سفید ایده خوبی است. همچنین می توانید ظرف های سفید، قرمز و آبی داخل این کابینت قرار دهید تا بیشتر خودش را نشان دهد. آبي رنگ آب است و دلالت بر زمستان دارد. آبي انرژي را كاهش مي‌دهد. اين رنگ سمبل آرامش و هماهنگي است و تأثير خنكي، آرامش و حفاظت دارد. بسيار مؤثر در تب و پايين آورنده فشار خون است و براي سوختگي‌ها بسيار مفيد است و البته مقدار زياد آن مي‌تواند انسان را سرد و افسرده كند. اين رنگ براي اتاق‌های با نور طبيعي بخصوص آشپزخانه ها پیشنهاد می شود. فیروزه ای نیز که رنگی  ما بين سبز و آبي است، رنگی نيروبخش و اقيانوس خنكي است. و براي نيروبخشي، خنك سازي و آرام كردن فضا كاربرد دارد. اين رنگ مانند سبز براي تقويت ذهن و رفع خستگي نيز مؤثر است و انسان را به يك شروع تازه و جوشان تشويق مي‌نمايد. استفاده از جارها و کوزه ها و تنگ های فیروزه ای د ر فضای پر جنب و جوش آشپزخانه حساسيت و خلاقيت را نیز بر مي‌انگيزاند.

نقطه کانونی رنگی ایجاد کنید

برای تاثیر نمایشی زیبا می توانید یکی از دیوارهای آشپزخانه همچون دیوار پشت سینک را انتخاب و آن را با کاشی های رنگی بپوشانید. به طور مثال، سبز ملایم در کنار رنگ استیل سینک و ظرفشویی ترکیب خوبی می سازد. برای ارتباط منسجم بین بقیه قسمت های آشپزخانه نیز بهتر است صندلی های ناهارخوری و برخی از ظروف تزئینی را سبز انتخاب کنید. سبز، رنگ چوب، بهار و سمبل خانواده است و بيانگر سلامتي، زندگي، عشق و جواني است. سبز رنگ هماهنگي و موازنه است و براي اعصاب خسته بسيار مفيد و شفابخش است. رنگ سبز به لحاظ روانی آرامش بخش و مسكن است و افسردگي و اضطراب را كاهش مي‌دهد. از رنگ سبز در برخي موارد به عنوان رنگ خنثي ياد مي‌شود كه در تركيب با ديگر رنگ‌ها كاربرد مناسبي در اتاقهاي پر رفت و آمد در طول روز دارد.

سبز تيره يا همان زمرد كبود نشانگر انتشار انرژي ذخيره شده است هنگامي كه زير بار فشار روحي قرار مي‌گيريم اين رنگ را جستجو مي‌كنيم چرا كه حسي از آسايش، آرامش و سكون را در ما بوجود مي‌آورد. اگرچه از سبز تيره براي ايجاد صميميت، در دكوراسيون استفاده مي‌شود ولی سبز زرد و سبز زيتوني مي‌تواند اثرات مخربي بر روي فيزيك و احساسات فرد داشته باشد.

توهم ایجاد کنید

سنگ کانتر را مشکی انتخاب کنید و برای ایجاد یک نقطه کانونی بسیار چشمگیر در آشپزخانه، کابینت ها را نیز با ترکیبی از رنگ مشکی و دربهای شیشه ای انتخاب کنید. این کار باعث می شود تا کابینت همچون جعبه ایستاده در هوا به نظر برسد و بسیار جلب توجه کند. سياه دلالت بر زمستان دارد و رنگ ارزش، گوشه گيري و انزوا است. در رنگ درماني از اين رنگ بسيار مرموز، بعنوان محافظ ياد مي‌شود و وابسته به دوام و پايداري، اطمينان و صلح است از سياه به عنوان رنگ خشك ياد مي‌شود.در مقدار زياد اين رنگ ايجاد آشفتگي كرده و بسيار غم انگيز است و بيشتر براي سرويس‌هاي بهداشتي عمومي و يا اتاق‌ها كه به ندرت ديده مي‌شوند كاربرد دارد. سياه بيانگر پيچيدگي و صداقت است.

 نمایش مجموعه ظروف مورد علاقه

از کابینت هایی که در شیشه ای دارند تا طبقه های بی در آشپزخانه برای نمایش ظروف رنگی و مورد علاقه خود استفاده کنید. به طور مثال، ترکیب رنگ های نارنجی، زرد و آبی روشن خوب است و با تنوع خود منظره زیبایی ایجاد می کنند. نارنجي رنگ اشتها است و نبايد براي كساني كه به راحتي دچار نگراني مي‌شوند استفاده شود. اين رنگ ايجاد شادي كرده و عاطفه و احساسات را آزاد مي‌كند. نارنجي ذهن را بازسازي كرده و علاقه را در زندگي بر مي‌انگيزد و براحتي مي‌توان از آن به عنوان يك ضد افسردگي استفاده كرد. خستگي را رفع و برای عصبانيت بسيار مؤثر است. زرد نیز رنگ تابستان هندي  و رنگ سلامتي است و همچنين نشانگر مثبت انديشي، رضايت و شادابي است. زرد سمبل تعادل و زندگي طولاني است. انرژي‌ها را در موازنه نگه داشته و در انسان نوعي هماهنگي داخلي بوجود مي‌آورد. زرد کاربردي به عنوان محرك ذهن دارد اما مي‌تواند خستگي را نیز بدنبال داشته باشد. اما در عين حال بسيار پر انرژي است و مانند نارنجی مي‌تواند براي اتاقهاي پر رفت و آمد در طول روز استفاده شود.

 با رنگ به دیوارها شخصیت بدهید

هیچ چیز به اندازه رنگ نمی تواند به دیوار شخصیت ببخشد. با ظرف های رنگی کابینت ها و طبقه های فاقد درب آشپزخانه را مزین کنید. رنگ دیواره ها را تغییر دهید. رنگ هایی مانند سفید، کرم و بژ با اینکه زیبا هستند اما جلب توجه نمی کنند. اگر خیلی تمایل به خودنمایی آشپزخانه دارید، می توانید دیوارها را با رنگ های جیغ مثل قرمز نقاشی کنید. برای پنجره ها نیز پرده های همرنگ که داخل قاب پنجره کار می شوند، انتخاب کنید. برای سازگاری بیشتر همه بخش ها، دستگیره کابینت ها را نیز قرمز انتخاب یا رنگ کنید. حتی آباژور را قرمز انتخاب کنید. البته این ترکیب رنگ کاملا سلیقه ای است.

استفاده از پارچه های رنگی

پارچه های رنگی برای پرده، مبل یا رومیزی انتخاب کنید. البته باید رنگی باشد که گرم و راحت به نظر برسد و آزار دهنده نباشد. به طور مثال، اگر کاناپه ای در آشپزخانه دارید، می توانید کوسن های رنگی برای آن انتخاب کنید تا علاوه بر راحتی، جلب توجه نیز بکنند.

انتخاب وسایل رنگی

چرا همیشه باید همه وسایل آشپزخانه یک رنگ و شبیه هم باشند؟ یکی از وسایل بزرگ آشپزخانه مانند اجاق گاز، یخچال یا ماشین لباسشویی را رنگی انتخاب کنید. رنگی را هم انتخاب کنید که مکمل یا متضاد رنگ باقی وسایل است. این تضاد رنگی ناگهان نگاه را به سمت خود خیره می کند.

استفاده از کاشی های رنگی میان کابینت های بالا و پایین

کاشی ها رنگی میان کابینت های بالا و پایین آشپزخانه در دکور این فضا تاثیر بسیاری دارند. کاشی های رنگی برای این قسمت انتخاب کنید. استفاده از کاشی در این فضا، زمینه بادوام و قابل شست‌وشویی نیز ایجاد می کند.

استفاده خلاقانه از رنگ

اگر خیلی دوست ندارید آشپزخانه شلوغ و دیوارها رنگی باشند برای اینکه تنوعی در فضای آن ایجاد کنید، می توانید سقف را رنگ کنید. به طور مثال، رنگ آبی را برای نقاشی سقف آشپزخانه انتخاب کنید تا از داخل سالن حس متفاوتی به مهمانان ببخشد.

سادگی از همه چیز زیباتر است

هنگام اضافه کردن رنگ به آشپزخانه، استفاده از عناصر طبیعی را نادیده نگیرید. قرار دادن گلدان های گل طبیعی یا ظرفی از میوه های رنگی مثل سیب و پرتقال و لیمو می تواند به زیبایی مملو از رنگ آشپزخانه کمک شایانی کند.

 نصب آثار هنری

با نصب آثار نقاشی و هنری، به دیوارهای آشپزخانه زندگی به آن ببخشید. لازم نیست تابلوهای نقاشی گران قیمت خریداری کنید. تابلوهای ساده اما شیکی که با رنگ های آشپزخانه تناسب دارند نیز گزینه های مناسبی هستند.

 نقاشی کابینت ها

اگر جنس کابینت ها و بودجه شما اجازه می دهد، آنها را دوباره رنگ آمیزی کنید. این انتخاب بسیار کم هزینه تر از تعویض کلی کابینت ها است. در ضمن، به سلیقه شخصی خود نیز آنها را رنگ می کنید.

 دیوارها را فراموش نکنید

اگر دوست دارید از رنگ های غیرمعمول استفاده کنید اما مطمئن نیستید که همیشه این ایده و سلیقه را خواهید داشت یا خیر، بهتر است بوم بزرگی مرکب از رنگ های مورد علاقه و طرح مناسب آشپزخانه  انتخاب کنید و آن را روی دیوار نصف کنید.

کاغذدیواری رنگی

آشپزخانه ها اصولا رنگ های سفید یا کاشی های کمرنگ دارند. برای رنگی کردن آن می توانید از انواع کاغذ دیواری های زیبا استفاده کنید تا علاوه بر تنوع، سادگی بیش از حد فضا را نیز در هم بشکند.

کمرنگ اما زیبا

برای اینکه فقط کمی رنگ به فضا اضافه شود، بهتر است رنگ های کمرنگ را در قسمت های کوچکی از آشپزخانه اعمال کنید. مثلا، فقط دیوار داخل یا پشت تاقچه  آشپزخانه را آبی رنگ کنید. برای تناسب با دیگر بخش ها نیز، پرده را نیز از همین رنگ انتخاب کنید. یا برعکس، از رنگ های پرده برای نقاشی بخشی از دیوار آشپزخانه استفاده کنید.

 کانترآشپزخانه رنگی هم زیبا است

بیشتر کانترهای آشپزخانه چوبی یا سنگی هستند و اصولا رنگ خاصی هم ندارند. رنگ چوب رنگی مورد علاقه با تم قهوه‌اي. چرا قهوه ای؟ قهوه ای رنگ زمين مادر است و حسي از دوام و پايداري در پی دارد و مي‌تواند ايجاد عقب نشيني از ترس کند و براي متعادل كردن رنگهاي تند بسيار مفيد عمل مي‌كند و تنها براي جلب  توجه به يك فضا كاربرد دارد. اما بیائید طراوت بیشتری به آشپزخانه دهید، از این رو می توانید از کانتر رنگی استفاده و آن را با صندلی ها و میزناهارخوری هماهنگ کنید.

اشتراک گزاری مطالب در :

نظرات خود را برای ما ارسال کنید


نظر شما با موفقیت ثبت شد
لطفا فیلد نام و پیام را وارد کنید

تلکا یکی از بزرگترین تولیدکنندگان مصنوعات چوبی

تمامي كالاها و خدمات اين فروشگاه، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است

بیشتر بدانید!

نماد اعتماد الکترونیکی